Χάρτης Πλοήγησης Συχνές ερωτήσεις Συνδέσεις

Εκπαιδευτικά προγράμματα

Δημοτική και μέση εκπαίδευση στη Μεσσηνία

Κάντε κλικ για μεγέθυνσηΕπιχειρείται η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την ίδρυση και εξέλιξη του σχολικού δικτύου στη Μεσσηνία από τη γένεση του νεοελληνικού κράτους μέχρι τις απαρχές του 20ου αιώνα.

Πιο συγκεκριμένα, τα παιδιά:

• Γνωρίζουν τις βασικές εκπαιδευτικές βαθμίδες του 19ου αιώνα (δημοτική/ μέση/ ανωτάτη) και τις υποδιαιρέσεις τους, τη συμμετοχή του κράτους, του δήμου και των ιδιωτών στην ίδρυσή τους, τους τόπους ίδρυσής τους, τα ποσοστά φοίτησης των μαθητών στο νομό κ.ά.
  • Πληροφορούνται για το ζήτημα της γυναικείας εκπαίδευσης.
  • Ενημερώνονται για την ανάπτυξη της ιδιωτικής εκπαίδευσης.
  • Συγκρίνουν τη σχολική πράξη του χθες με το τι ισχύει σήμερα.
  • Κατανοούν τη σημασία διάσωσης του αρχειακού υλικού των σχολείων που ήδη υφίστανται αλλά και πολλών άλλων που δε λειτουργούν πια ή λειτουργούν υπό άλλη μορφή.

Η υλοποίηση του προγράμματος γίνεται μέσω:

• Παρουσίασης και σχολιασμού σχετικού οπτικοακουστικού υλικού (αρχείο PowerPoint).
  • Της επαφής με τα διάφορα είδη τεκμηρίων που συνθέτουν το αρχείο μιας σχολικής μονάδας.
  • Της αναζήτησης πληροφοριών μέσα από τα τεκμήρια και του συσχετισμού πληροφοριών μεταξύ τους για την εξαγωγή πιο σύνθετων συμπερασμάτων, όπως είναι η σχέση κοινωνικής προέλευσης του μαθητή με τους βαθμούς του ή τη δυνατότητά του να ολοκληρώσει ή όχι το σχολείο.
  • Συζήτησης σχετικά με τις ανάγκες που κάλυπτε το σχολείο τότε συγκριτικά με το τι ισχύει σήμερα. Τι έχει αλλάξει και τι έχει μείνει ίδιο στο πέρασμα δύο περίπου αιώνων.
ΙΣΤΟΡΙΚΟ
ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΟΙΝΟ
ΑΡΧΕΙΑ-ΣΥΛΛΟΓΕΣ
Εκδόσεις